Jen asi málokdo si dokáže představit snadnější život, nežli mít dost věci, která naši existenci opravdu extrémně usnadňuje. Ano, mluvíme tu samozřejmě o penězích. Padělat papírové bankovky, to by od jednoho ještě před lety vyžadovalo v první řadě malířské nadání a nejenom laserovou/inkoustovou tiskárnu (a k ní navíc podle všeho i nezbytně nutnou vysokou dávku drzosti), tak jako dnes. Ale pozor, podobné vtípky dnes soudy oceňují dvěma až deseti lety „natvrdo“…
Padělatelé dnes postupují velmi prostě – zkrátka zpočátku naskenují požadovanou bankovku, vytisknou na kvalitní tiskárně a co nejpodobnějším papíře, nalepí hliníkový pásek a mohou jít utrácet! Stejná idea nedávno bleskla hlavou i dvojici třicátníků z Českých Budějovic. Ta si vytiskla na multifunkční tiskárně celých sedmnáct tisícovek a ty pak porůznu utrácela, kde to šlo. Jejich radost ovšem nevydržela dlouho, protože se vše odhalilo hned u první platby za útratu na veřejné plesové tancovačce…
Mimochodem, to další muž z Ostravy byl kreativní ještě o něco více. Předně, falešnou dvoutisícovkou si zafinancoval nefalšovaný sex sehnaný skrze internet, což udělal již podruhé, ovšem špatně odhadl dnešní moderní lehká děvčata. Dotyčný měl za to, že se bude tato pracovnice stydět přiznat na Policii, jak k penězům přišla, což se později ukázalo být fatálním omylem, na který i dojel.
Jak je to u nás s padělateli bankovek v hazardních hernách?
Vyskytují se (ovšem málokdy jde o seladony v saku, spíše byste dnes mezi nimi našli spodinu společnosti typu narkomani a zloději), jelikož je to z jejich strany a dle jejich názoru velmi promyšlená a mazaná akce. Nakonec, vložit do výherního automatu bankovku falešnou, zahrát si na něm a peníze zde doslova „vyprat“ do legální formy již vybrané jako výhra nebo prostě od personálu v rámci finálního zúčtování útraty – to zní jako ráj vynalézavých chmatáků! Policie k této věci naznačila, že se tento typ případů vyskytuje, jejich úroveň je prý ale natolik trapná, že by muselo jít o jasné selhání obsluhy (nebo možná i něco jiného – čímž máme na mysli domluvu mezi oběma, jak to někdy činili krupiéři a falešní hráči v USA).
Policejní specialista na padělané bankovky u pražské policie pan Michal Ihnát věci okolo používání falešných bankovek okomentoval takto: „Byly případy, kdy byly falešné bankovky přijaty v herně, protože přišel člověk k obsluze, že automat mu bankovku nechce přijmout, případně chtěl rozměnit. Ale nesetkal jsem se s případem, že by někdo otevřel výherní automat a ty falešné bankovky byly v něm.“
Co se týče názoru přímo od zdroje, tedy od dovozců výherních automatů do České republiky, tak falešnou bankovku by stroj poznal, pouze tehdy, pokud by šlo o skutečně extrémně zdařilou a dokonalou kopii, je tu šance projít. A v této souvislosti naznačil i tu zajímavost, že čtečky dnes kontrolují na bankovkách celou stovku prvků. I onen dovozce automatů ovšem sebekriticky uznal toto: „Ale pokud by to byla nějaká extra dokonalá kopie, tak automat to nepozná. To poznáme jedině potom až tady u nás na firmě, když se to sem sveze a my pod UV lampou zkoumáme pravost bankovek.“
Jaká je šance, že i mě někdo vrátí padělek?
No, potěšíme vás, není moc vysoká. Ze zprávy České národní banky dotýkající se padělků plyne, že byl v této sféře zaznamenán pokles padělků bankovek v roce 2013, ovšem léta poslední zase roste (bavíme se tu celkem logicky o odhalených a tedy známých podvodech). Jen v loňském roce se v ČR otočilo celých 5461 kousků padělků našich i cizích měn (z nichž paradoxně ne vždy šlo o papírové bankovky kupodivu). Zdaleka nejvíce se jich ovšem otočilo v Praze a Ostravě.
A ještě tedy k oné šanci, že na padělek narazíte zrovna vy – na 165 tisíc bankovek pravých u nás v oběhu mezi lidmi připadá jedna jediná falešná.
Poslední komentáře