Je tomu v těchto dnech právě a zrovna půlrok, co byla do platnosti ve městě Brně uvedena vyhláška o zákazu provozu výherních automatů. A i přesto zde nedávno odhalili za pouhé čtyři dny s kontrolami tvořenými z městských strážníků celých dvacet prohřešků proti ní.
Chcete do Brna? Pak nezapomeňte na mapu místních nelegálních heren!
V Brně se v těchto dnech lidé mohou setkat s jednou velmi neobvyklou věcí – jde o mapu nelegálních heren, za kterou Brňané vděčí organizaci Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů. Hned se z ní tak případný návštěvník Brna dozví, jestli je namísto relativně klidné kavárny vedle něj spíše gamblerské doupě. I když je aktuálně již půl roku platná vyhláška o naprostém omezení hazardu v brněnských državách, řečený speciální web jich ukazuje ve městě neuvěřitelných pětadevadesát.
Svatopluk Bartík, radní z městské části Brno-střed, který ve městě hazard dlouhodobě řeší, je k ní ale relativně velmi kritický: „Na některých adresách herny nejsou už několik let. Například v Jaselské ulici byl dlouho sport bar s automaty, ten ale už před dvěma roky nahradila úspěšná restaurace.“ Jinými slovy, na adrese sídlící (třeba zrovna v tomto konkrétním případě podnik) East Village je tak všemi svými potenciálními návštěvníky díky stránkám s nelegálním hazardem automaticky spojován. A to se jeho personálu samozřejmě ani trochu nelíbí, jak je zřejmé z komentáře jeho servírky Lucie Medvecké: „Žádné hrací automaty nemáme. Nechápu, proč nás tedy mapa eviduje.“
Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů se nedá
Na druhé straně tu ovšem máme názor Petra Vrzáně ze Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů. A ten se naopak dušuje, že jejich informace jsou ověřené: „Jako zdroj používáme finanční úřad, který má o takových podnicích informace. Tipy nám dávají i lidé, kterým vadí, že zatímco jejich herny byly v Brně zakázané, ve městě bují černý hazard.“ A ještě poté doplnil tu myšlenku, že nelegální hazard není řešení, protože jen napomáhá bujení vysloveně mafiánských anebo přinejlepším šedých praktik.
Jak je možné že jsou v Brně hrací automaty i přes zákaz vyhláškou?
Je to celé poměrně prosté – i když sice platí v Brně od 1. ledna 2015 vyhláška o kompletním potírání hazardu, některým hernám ještě stále nevypršela licence na provoz. A logicky je tam proto o to více plno, jak se sem postupně stahují zákazníci ze všech mezitím již úspěšně uzavřených podniků.
Ale abychom citovali mluvčí ministerstva Michaelu Tesařovou: „Provozovatelé mají totiž i nadále platné povolení, a to do doby, než jim ho rozhodnutí ministerstva financí pravomocně odebere.“ Dá se tím pádem poměrně s velkou jistotou předpokládat, že se v chystaných správních řízeních, jenž proti provozovatelům legálního hazardu úřady povedou, s celou situací asi jen málokdo smíří bez boje. Očekávají se tedy četná odvolání a přehodnocování všech faktů. Podniky si samozřejmě mohou zcela legitimně zažádat třeba i o prodloužení lhůty k vyjádření apod. A nakonec mluvčí uzavřela tímto citátem: „Jde o tisíce případů v celé České republice. Ministerstvo dělá vše pro to, aby skončila co nejrychleji.“
Prozatím tedy platí jen několik zákonných opatření, jako třeba to, že výherní automaty musí být vypnuté mezi sedmou hodinou ranní a druhou odpolední.
Co našli na kontrole městští strážníci?
Mluvčí městských strážníků Jakub Ghanem potvrdil novinářům tyto informace: „Od pondělí do čtvrtka jsme prohlédli 104 provozoven, z čehož dvacet porušilo městskou vyhlášku. V patnácti případech jsme objevili automat v provozu mimo stanovenou dobu, čtyřikrát nebyla místnost oddělená a jeden provozovatel stále ještě neodstranil zakázanou reklamu.“
Kdo je z celé situace aspoň trochu nadšený, pak známý aktivista Martin Svoboda (připomínáme, že dlouhodobě se zasazující o plošné zakázání hazardu), jenž oceňuje spolupráci strážníků i úřadů: „Brno je pro ostatní města ukázkový příklad také z toho důvodu, že ohledně hazardu funguje ve vedení města naprostá názorová shoda.“
Poslední komentáře