Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení návrh dotýkající se přímo všech lidí okolo legálního hazardu. Chtějí jeho prostřednictvím totiž navýšit loterijní daň na pětadvacet procent. A proč to všechno vlastně? Jelikož to přinese do státní kasy o dvě miliardy korun navíc.
Kam půjdou peníze navíc?
Vše nasvědčuje tomu, že tato zásadní otázka ještě nebyla zodpovězena. Na druhou stranu, ještě vše ve sněmovně neschválili úplně, takže nemá cenu příliš dělit kůži medvěda, co ještě běhá po lese… A i kdyby o tom vláda pochybovala až do úplně poslední minuty, jsme si stoprocentně jisti tím, že zjistit v rekordní době, kam nalít tyto peníze navíc, pro ni vůbec nebude jakýmkoliv problémem.
Prozatím se ale odpovědi na tuto otázku nedočkáme. Ovšem Koalice by se na tom ráda dohodla ještě před druhým čtením. Sám autor normy poslanec Jan Volný k tomu uvedl: „Dohoda zatím hotová není. Určitě by něco mělo být směrováno do prevence patologického hráčství, další peníze se rozdělí podle priorit rozpočtu.“
Vyskytly se ovšem mezi nimi všemi i hlasy, jenž by rády viděli více z financí nasměrovaných do sportu (včetně Volného): „Půjde to do rozpočtu, pak se uvidí. Odtamtud to může jít třeba do sportu.“ Stejného názoru je mimochodem i náš ministr financí Andrej Babiš.
Skutečně půjde o dvě miliardy?
Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) nicméně nezapomněl připomenout, že to vše jsou jen odhady: „Nevycházejí z analýzy aktuálního trhu s výherními hracími přístroji a jinými technickými herními zařízeními, na který navrhované zvýšení odvodové povinnosti dopadá nejcitlivěji.“ A dodejme si ještě, že naprosto identickou poznámku na adresu návrhu měla i vláda.
I náměstek ministra financí Andreje Bbiše přes hazard (Ondřej Závodský) je v této věci realistou a je mu jasné, že na tato čísla není spolehnutí: „Je otázka, zda to vůbec budou dvě miliardy, když obce masivně ruší povolení pro automaty. Také máme schodek okolo 100 miliard, takže je to podle mě spíš otázka, které dluhy z toho poplatíme.“
A nesmíme zapomenout ani zdůraznit ten fakt, že spousta z poslanců nemá radost z toho, že spolek ANO předpokládá pouze částečnou novelu a nikoliv nový zákon (mimochodem slibovaný od prvního ledna): „Hazard nelze redukovat na výši daní. Potřebujeme komplexní řešení, které hlavně potlačí patologické hráčství. Začínat daněmi je špatné.“ Tak přesně toto si zase myslí lidovecký poslanec a místopředseda dolní komory v jedné osobě Jan Bartošek. Za nesystémovou novelu Volného pak pokládá i Hospodářská komora.
Nový zákon o hazardu stále v nedohlednu
Jak je nyní již dobře známo, Babišův loterijní zákon neprošel přes vládu, takže se s ním nepočítá dříve jak o rok později (opět od 1. ledna, ale až 2017). Jan Farský z TOP 09 to celé zase vidí pro změnu takto: „Je to bezradnost, protože velký zákon je u ledu. Je to jen mlha, která má zastřít, že ministerstvo financí nezvládlo předložit komplexní řešení situace v hazardu.“
I autor návrhu Volný ale sebekriticky přiznává, že s tímto návrhem přišel jedině proto, že ještě stále nemá v rukou onen Babišův převratný návrh na nový loterijní zákon: „Navrhl jsem to, abychom získali čas a mohli do konce roku v klidu projednat nový loterijní zákon.“
A dodejme si ještě pro naprosté finále, že návrh Volného hodlá i navýšit pronájem z jednoho hracího automatu (tzv. denní místní poplatek) z pětapadesáti korun na korun sto a deset. Za jeden jediný hrací automat samozřejmě. A změn by měly doznat i podíly dělené mezi obec a stát. Nyní je vše nastaveno tak, že stát dostával pětinu, ponovu by to ovšem měly být pětiny dvě. Suma sumárum polepšil by si stát o pěkných 250 až 207 milionů korun ročně.
Pane Babis tady resite stale peníze.Kdyz čtu jakej máte na to pohled tak si říkám jestli byste třeba za chvilku nezačal vybírat i dane z pervitinu?Hlavne ze bude v kase nakej peníz.Je mi na zvracení když vidim co je pro vás prioritní. Rad bych se zeptal na vás názor když by do toho spadli Vaše deti.V Německu se hraje jenom za drobné a nekradou tam pak lidi aby měli na jídlo. Fandil sem vam na začátku ale moc lidi to v politice se ctí nezvládne.Meli by jste se občas zamyslet proc vás lidi volili.