Že jsme národem milujícím vzrušení z dobré hazardní hry, to není nic překvapivého. Co je ale dnešní hlavní novinkou, pak informace o tom, kolik jsme toho vlastně za minulý rok prosázeli. Takže, jaká jsou syrová data?
V roce 2014 bylo sázejícími vloženo do hry 138,1 mld. Kč, zároveň 106,7 mld. Kč bylo sázejícím vyplaceno na výhrách a příjmy legálních provozovatelů loterií a jiných podobných her byly 31,4 mld. Kč.
Oproti roku 2013 vzrostl objem finančních prostředků vsazených do hry o 11,4 %. Rovněž objem vyplacených prostředků vzrostl o 11,9 %.
Staré dobré výherní automaty stále na výsluní
Obdobně jako v roce 2013 se největší nárůst objemu vsazených částek odehrál v oblasti okamžitých loterií a u internetových kursových sázek, jejichž podíl se každý rok zvyšuje a dosahuje z hlediska finančních prostředků vsazených do hry více než 1/5 celého trhu. Zvýšení objemu vsazených finančních prostředků v roce 2014 je v porovnání s rokem 2013 rovněž patrné u interaktivních karetních turnajů nebo her a u tombol, které v minulých letech zažívaly stagnaci. Naproti tomu nastal meziroční propad zejména u kostek, u binga, lokálních loterních systémů a u elektromechanických rulet.
Stejně jako v předchozích letech zaujímají největší podíl mezi sázkovými hrami a loteriemi interaktivní videoloterní terminály, u kterých hodnoty vložených částek meziročně narostly o 14,2% a hodnoty vyplacených výher se zvýšily o 14,5 %. Interaktivní videoloterní terminály se podílely na celkových vsazených částkách 42,5 %.
Pár dalších zajímavostí pro osoby, jenž se rády noří do zákonů a předpisů
Sazba odvodu z loterií a jiných podobných her je zákonem (č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách), ve znění pozdějších předpisů stanovena na 20 %. Základem pro výpočet odvodu je rozdíl mezi vsazenou částkou a vyplacenou výhrou. Za rok 2014 tvořil tento odvod částku dosahující výše 6,3 mld. Kč. Nejedná se o konečnou částku, protože ve lhůtě dle § 148 zákona č. 280/2009, daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, se může v případech doměření daně částka ještě změnit. Nad rámec výše uvedeného jsou všechna technická herní zařízení (typu interaktivní videoloterní terminál, výherní hrací přístroj, elektromechanická ruleta, lokální loterní systém a další) zatížena tzv. „pevnou částí odvodu“, která je tvořena sazbou 55 Kč za každé povolené herní místo denně. Za rok 2014 tvořila tato pevná část dílčího základu odvodu částku dosahující výše 1,3 mld. Kč.
Poslední komentáře